HİZMETLER

MERKEZİ ISITMA SİSTEMLERİ

Isıtma sistemleri, kullanım mekanlarının istenen sıcaklıkta tutulabilmesi için iç ortamdan dış ortama (çevreye) olan ısı kaybının karşılanması prensibi ile çalışan sistemlerdir. Merkezi ve lokal (bölgesel) olarak iki ana başlıkta toplanabilir.

Merkezi ısıtma, genel olarak soğuk iklimlerdeki büyük yapılarda kullanılır. Sistem, kullanılacak akışkanı (su, hava veya buharı) ısıtmak için merkezi kazan veya ısıtıcı, ısıtılmış akışkanın dağıtımı için boru tesisatı ve ısıyı ortam havasına transfer etmek için nihai ısı ileticilerini (radyatör , fancoil , ısı apareyleri vs) içerir. Nihai ısı ileticileri burada, ısıyı ortama konveksiyon (taşınım) yolu ile ileten bir ısı eşanjörüdür.

Lokal ısıtma sistemleri de genel olarak merkezi ısıtma ile aynı prensipleri taşır. Fakat burada kullanıcılar binalarını ortak (merkezi) bir sistemden değil bireysel olarak ısıtırlar. Burada merkezi ısıtmada olduğu gibi, sıcak sulu ısıtma sistemleri kullanılabilir. Bu durumda kullanıcılar kendi dairelerindeki radyatörleri ısıtmak için kombi veya kat kaloriferi adı verilen ısıtma cihazlarını kullanırlar. Bu cihazlar kazanlardan daha küçük kapasiteli ve kompakt cihazlardır. Genellikle sirkülasyon pompaları cihazın üzerinde olur. Bundan başka, klima (sıcak hava konveksiyonu),sobalar (katı yakıtlı, elektrikli veya gazyağı gibi sıvı yakıtlı) ve şömine gibi bireysel ısınma gereçleri de günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

 KASKAD SİSTEM NEDİR?

Değişen ısıtma gereksinimine uyum sağlayarak, kısmi yükteki verimin artması gibi farklı avantajlar sunan Duvar Tipi Yoğuşmalı Kaskad Sistemler, mevcut kazan dairelerinde dönüşüm ve yenileme sırasında kolay taşınabilme ve kurulum imkanı da sunuyor. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesi ve 1000 m² üzerindeki binalarda yoğuşmalı kazanların zorunlu hale gelmesi ile büyük önem kazanan Yoğuşmalı Kaskad Sistemler, merkezi sistem uygulamaları için ideal çözüm sunuyor. Çok katlı büyük binalar, işyerleri ve hizmet binalarında düşük yakıt tüketimiyle tasarruf sağlayan Duvar Tipi Yoğuşmalı Kaskad Sistemler; yer seçiminde esneklik, montajda da kolaylık sunuyor.